Bezboleśnie i fachowo
CHIRURGIA_1

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych.
Jej celem jest eliminacja ogniska zakażenia, rekonstrukcja i regeneracja tkanek oraz niejednokrotnie jest jednym z etapów kompleksowego leczenia implantologicznego,  protetycznego, ortodontycznego lub periodontologicznego.
Dla wielu Pacjentów chirurgia stomatologiczna kojarzy się z czymś nieprzyjemnym i związanym z bólem. W naszej klinice dokładamy wszelkich starań, aby zabiegi chirurgiczne były przeprowadzane w warunkach wysokiej aseptyki, a Pacjent czuł się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Po każdym zakończonym zabiegu Pacjent otrzymuje listę zaleceń w formie ustnej oraz pisemnej, zimny okład oraz specjalny zestaw zawierający płukankę, żel antybakteryjny i szczoteczkę rekomendowaną w okresie pozabiegowym.

  • Usunięcie zęba mlecznego
  • Usunięcie zęba stałego
  • Usunięcie zęba zatrzymanego
  • Odsłonięcie zęba zatrzymanego ze wskazań ortodontycznych
  • Chirurgiczne usunięcie ósemek zatrzymanych
  • Wszczepienie implantów zębowych
  • Plastyka wędzidełka wargi górnej, dolnej , języka
  • Sterowana regeneracja kości - odbudowa tkanki kostnej za pomocą biomateriałów, które z powodzeniem zastępują własną kość
  • Plastyka wyrostka zębodołowego - odtworzenie pierwotnego kształtu kości po ekstrakcji lub utracie zęba
  • Resekcja wierzchołka korzenia - usunięcie wierzchołka korzenia i wsteczne wypełnienie kanału korzeniowego biozgodnym materiałem
  • Plastyka połączenia ustno-zatokowego – zamknięcie połączenia między zatoką a jamą ustną, powstałego wskutek usunięcia zęba, który korzeniami tkwił w zatoce szczękowej
  • Wycięcie zmiany z błony śluzowej lub skóry wraz z badaniem histopatologicznym
  • Pobranie wycinka błony śluzowej /skóry wraz z badaniem histopatologicznym w celach diagnostycznych

W pełnym łuku zębowym każdy ząb ma swoje dokładnie określone miejsce. W odpowiedni sposób kontaktuje się ze swoim sąsiadem z prawej i lewej strony oraz z zębem w łuku przeciwstawnym. Pozostaje stabilny i nie przemieszcza się. Powstanie jakiegokolwiek braku zębowego powoduje zachwianie tej idealnej równowagi. Rozpoczyna się łańcuch destrukcyjnych i nieodwracalnych konsekwencji, będących wynikiem nieuzupełnienia brakujących zębów :

  1. Na skutek przechylenia zębów w kierunki luki, powstają przerwy między zębami. Są one nieestetyczne, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmu i stanom zapalnym dziąsła.
  2. Wyzwalane podczas żucia pokarmów siły powodują przekrzywianie się zębów w kierunku luki. Zaburza się symetria uśmiechu.
  3. Ząb z łuku przeciwstawnego , na skutek braku kontaktu, powolnie ale systematycznie wysuwa się w kierunku luki poekstrakcyjnej zaburzając płaszczyznę okluzyjną. Osłabia to jego utrzymanie w kości. Ząb staje się przeciążony, co może doprowadzić do jego rozchwiania i utraty.
  4. Kość wyrostka zębodołowego, w miejscu po usuniętym zębie, zanika pociągając za sobą zanik tkanek miękkich. Chęć wykonania uzupełnienia protetycznego po pewnym czasie może wymagać przeprowadzenia zabiegu sterowanej regeneracji kości .
  5. Powstaje nieprawidłowy zgryz, węzły urazowe , w obrębie zębów można zauważyć objawy starcia patologicznego. Zmniejsza się efektywność żucia, pojawiają się pierwsze oznaki dysfunkcji w stawach skroniowo- żuchwowych. Zaniechanie uzupełnienia brakujących zębów w konsekwencji prowadzi do wystąpienia pełnoobjawowej choroby okluzyjnej.

Ósemki czyli trzecie zęby trzonowe zwane również zębami mądrości to zęby, które jako ostatnie pojawiają się w jamie ustnej. Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, mają odpowiednią ilość miejsca w łuku, są prawidłowo ustawione i nie sprawiają problemów w oczyszczaniu, nie ma wskazań do ich usunięcia. Często jednak lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu, badania wewnątrzustnego oraz analizy zdjęcia pantomograficznego kwalifikuje zęby mądrości do usunięcia. Główne powody, dla których istnieją wskazania do ich ekstrakcji to :
  • Nawracający stan zapalny dziąsła wokół zęba mądrości
  • Ból i problemy z pełnym otwieraniem ust
  • Brak miejsca w łuku zębowym i nieprawidłowa pozycja zęba w kości powodujące ucisk na zęby sąsiednie i wady zgryzu
  • Próchnica ósemek spowodowana utrudnionym oczyszczaniem
  • Etap wstępny przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego  w celu stworzenia dodatkowego miejsca

Zatoki szczękowe są to dwie duże przestrzenie powietrzne zlokalizowane w masywie kostnym pomiędzy zębami górnymi a oczodołem. Stanowią część kompleksu zatok przynosowych i pełnią ważne dla organizmu funkcje. Zęby w szczęce od zęba trzeciego począwszy (kieł), a na zębach ósmych skończywszy mogą mieć korzenie, które wchodzą do światła zatok szczękowych. Te uwarunkowania anatomiczne sprawiają, że ekstrakcje zębów od 3 do 8 w szczęce wiążą się z ryzykiem komunikacji ustno-zatokowej. To połączenie jamy ustnej z zatoką szczękową poprzez zębodół po usuniętym zębie nazywamy przetoką ustno-zatokową. Na tego typu zdarzenie nie mamy wpływu, bo wynika wprost z budowy anatomicznej. Na szczęście, poekstrakcyjne połączenia ustno-zatokowe nie są zbyt częste i dotyczą ok. 3-5% ekstrakcji w tym rejonie.  W przypadku wystąpienia połączenia lekarz wykonuje dodatkowy zabieg polegający na zamknięciu powstałej przetoki ustno-zatokowej (tzw. plastyka połączenia ustno-zatokowego).

Leczenie implantologiczne wymaga odpowiednich warunków kostnych. Bardzo często przedwczesna utrata zębów, znaczne zaniki kostne, choroba przyzębia albo uwarunkowania anatomiczne (nisko schodzące zachyłki zębodołowe zatok szczękowych, bądź wysoko położone pęczki naczyniowo-nerwowe w żuchwie) sprawiają, że kości jest zbyt mało, żeby implantować w niej wszczepy śródkostne. Sterowana regeneracja kości jest to  szereg zabiegów, które lekarz może zaproponować pacjentowi, w celu poprawy warunków kostnych pod dalsze leczenie z zastosowaniem implantów zębowych, albo w celu poprawy retencji (utrzymania)  innych uzupełnień protetycznych.