LECZENIE ENDODONTYCZNE
zwane inaczej kanałowym polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką.
Niezbędnym warunkiem prawidłowo przeprowadzonego leczenia jest odnalezienie wszystkich kanałów w zębie, staranne ich opracowanie oraz szczelne wypełnienie odpowiednim materiałem do samego wierzchołka korzenia. Leczenie endodontyczne , prawidłowo przeprowadzone , pozwala zachować ząb na długie lata i uniknąć konieczności ekstrakcji czyli usunięcia zęba.
Pacjenci często obawiają się leczenia endodontycznego z uwagi na towarzyszący mu ból. Zastosowanie znieczulenia miejscowego pozwala na zmniejszenie dyskomfortu zarówno w trakcie, jak i po przeprowadzonym zabiegu.
Czas potrzebny na przeprowadzenie leczenia endodontycznego jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, jego budowy oraz ustalonej diagnozy. W naszej klinice stomatologicznej cenimy czas pacjentów, dlatego w większości przypadków przeprowadzamy leczenie kanałowe na jednej wizycie. Niekiedy przypadki bardziej skomplikowane mogą wymagać kilku wizyt w celu skutecznego zakończenia leczenia.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w leczeniu kanałowym oraz zaawansowanej technologii przeprowadzamy również bardziej specjalistyczne zabiegi endodontyczne uwzględniające usunięcie złamanych narzędzi z kanału lub zamknięcie perforacji.
- Diagnoza - na tym etapie na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz analizy zdjęcia RTG ustala się plan leczenia
- Znieczulenie oraz usunięcie zainfekowanej miazgi z komory i kanałów korzeniowych
- Analiza długości kanałów oraz ich dokładne mechaniczno - chemiczne opracowanie
- Szczelne wypełnienie kanałów za pomocą specjalnego biozgodnego materiału zapewniającym szczelną i skuteczną ochronę przed ponownym wniknięciem bakterii
- Wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG
- Ostateczna odbudowa zęba z uwzględnieniem wszystkich metod gwarantujących prawidłową wytrzymałość, funkcję i estetykę
- Koferdam zapewnia skuteczność i efektywność pracy lekarza
Koferdam jest niezbędnym elementem stosowanym podczas leczenia endodontycznego. Zapewnia lekarzowi czystość miejsca zabiegowego, chroni przed przedostawaniem się bakterii zawartych w ślinie do wnętrza zęba. Zabezpiecza także przed ewentualnym podrażnieniem tkanek miękkich przez środki płuczące stosowane w dezynfekcji kanałów, a także przed przypadkowym zranieniem wiertłem lub dostaniem się narzędzi do dróg oddechowych. Dodatkowo, usprawnia i skraca czas zabiegu, gdyż nie ma konieczności ciągłej wymiany wałeczków z ligniny oraz pełni funkcje ochronne. W naszej klinice stosujemy wyłączenie koferdam bezlateksowy .
- Mikroskop pozwala dostrzec to, co niewidoczne gołym okiem
Zastosowanie mikroskopu umożliwia zapewnienie najwyższego poziomu precyzji w leczeniu. Dzięki powiększeniu mikroskopu operacyjnego mamy możliwość kontroli każdego etapu leczenia endodontycznego. Jest on niezastąpiony w przypadku poznania anatomii kanału zęba jak i sprawdzenia jakości jego opracowania oraz szczelności wypełnienia. Pozwala na przeprowadzenie bardzo skomplikowanych zabiegów takich jak usuwanie złamanych narzędzi, zamykanie perforacji czy wypełnienie wsteczne wykonywane podczas zabiegów resekcji.
- Endometr i niklowo-tytanowe narzędzia rotacyjne ułatwiają pracę
Zastosowanie endometru pozwala bardzo precyzyjnie określić i kontrolować długość roboczą podczas całego procesu mechanicznego opracowywania kanałów. Używane do opracowywania kanałów narzędzia rotacyjne bardzo skutecznie usuwają zainfekowaną miazgę, nadają właściwy kształt kanałom i znacznie skracają czas pracy.
- Termoplastyczna metoda wypełnienia kanałów zapewnia szczelność
Jest to obecnie najlepszy sposób na skuteczne i szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych na całej długości. W tym celu wykorzystujemy gutaperkę – materiał pochodzenia roślinnego, który po podgrzaniu wykazuje właściwości termoplastyczne. Dodatkową zaletą gutaperki jest fantastyczna biozgodność z tkankami okołowierzchołkowymi, łatwość wprowadzenia do kanału, a także właściwości bakteriobójcze. Wypełnia odgałęzienia kanałów głównych i daje kontrast na zdjęciu RTG.
- Pewność leczenia dzięki radiowizjografii
Cyfrowy rentgen stomatologiczny znajduje się tuż przy fotelu, dzięki czemu umożliwia natychmiastową kontrolę poprawności leczenia, bez narażania pacjenta na duże dawki promieniowania rentgenowskiego.