Harmonia i piękno uśmiechu
w każdym wieku
ORTODONCJA_3

ORTODONCJA

to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się zarówno u dzieci, głównie ze względów profilaktycznych, jak i osób dorosłych, u których wskazana jest korekta wady zgryzu i polepszenie estetyki. Leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę uśmiechu oraz wyglądu twarzy, z powodu zmiany podparcia tkanek miękkich ust, policzków oraz napięcia mięśnia bródkowego. W ekstremalnych przypadkach, takich jak progenia lub retrogenia, ortodoncja wraz z chirurgią szczękowo-twarzową umożliwia korektę nieprawidłowości szkieletowych i przywrócenie harmonii rysów twarzy.  Często leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest jako wstępny etap przygotowania pacjenta do wszczepienia implantu lub leczenia protetycznego, szczególnie w trakcie specjalistycznych i kompleksowych rekonstrukcji uśmiechu. Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod stomatologii estetycznej.

Przed rozpoczęciem każdego leczenia ortodontycznego niezbędne jest odbycie konsultacji, która składa się z dwóch etapów.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Następnie wykonuje badanie uzębienia, zgryzu, funkcjonowania stawów skroniowo- żuchwowych, ocenia rysy twarzy, czynność oddychania, połykanie oraz mowę. Za zgodą pacjenta wykonywana jest diagnostyka niezbędna do sporządzenia indywidualnego planu leczenia, w skład której wchodzą:• sesja fotograficzna zewnątrz i wewnątrzustna,

• wyciski szczęki i żuchwy, w celu sporządzenia modeli diagnostycznych,

• zdjęcia rentgenowskie (pantomograficzne i cefalometryczne) , ewentualnie tomografia komputerowa (szczególnie pomocna w przypadku występowania zębów zatrzymanych).


Na podstawie zebranych informacji przygotowywany jest plan leczenia, który omawiany jest z pacjentem podczas drugiej wizyty. Podczas tej wizyty pacjent zapoznaje się z proponowanym planem leczenia, jego założeniami, rodzajem przewidzianych aparatów i procedur ortodontycznych, szacowanym czasem leczenia, kosztami oraz sposobem zabezpieczenia wyników leczenia.

Dopiero po pełnym zrozumieniu proponowanego planu leczenia i podpisaniu zgody na leczenie ortodontyczne, lekarz przystępuje do wdrożenia leczenia ortodontycznego.

Przed rozpoczęciem terapii pacjent powinien posiadać zdrowe zęby, wolne od ubytków próchnicowych i przestrzegać zasad prawidłowej higieny. W niektórych przypadkach konieczne może być wstępne leczenie protetyczne (np. odbudowa startych zębów), chirurgiczne (np. ekstrakcje ósemek), periodontologiczne (np. leczenie stanu zapalnego struktur utrzymujących ząb w kości).


W tygodniu poprzedzającym montaż stałego aparatu ortodontycznego przeprowadzana jest wizyta higienizacyjna oraz założenie separacji. Wizyty kontrolne, podczas których lekarz dokonuje aktywacji aparatu, w zależności od jego rodzaju, odbywają się co 4-6 tygodni.

U najmłodszych pacjentów nacisk kładziony jest na profilaktykę i zapobieganie występowania wad zgryzu. Kluczowe jest wczesne i dokładne diagnozowanie, celem wychwycenia nieprawidłowej czynności mięśni, czy szkodliwych nawyków i parafunkcji, które w przyszłości mogą powodować powstanie wad zgryzu. Najczęstszymi problemami są: nieprawidłowe połykanie, oddychanie przez usta, ssanie palców, warg i przedmiotów obcych. Istotne jest również kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych oraz kontrola wymiany  uzębienia.

W przypadku potrzeby wdrożenia leczenia ortodontycznego, konieczne jest, tak jak w przypadku osoby dorosłej, wykonanie diagnostyki, przygotowanie i omówienie planu terapii. W naszej klinice oferujemy leczenie naszych Najmłodszych za pomocą ruchomych, jak i stałych aparatów ortodontycznych.

Wizyty kontrolne, podczas których lekarz dokonuje aktywacji aparatu,  w zależności od jego rodzaju, odbywają się co 4-10 tygodni.

 

W celu skorygowania wady zgryzu coraz więcej pacjentów wybiera nakładki wyrównujące niż tradycyjne aparaty ortodontyczne.

Clear Correct to innowacyjny sposób leczenia ortodontycznego za pomocą przezroczystych, zdejmowanych, komputerowo zaprojektowanych nakładek. Są praktycznie niewidoczne, wygodne w użytkowaniu i nieograniczające w utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej tak jak aparaty stałe. Nakładki Clear Correct są świetną alternatywą dla osób marzących o harmonijnym uśmiechu. Proste zęby nie tylko wyglądają lepiej, ale również lepiej funkcjonują. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą zakłócać funkcję zgryzu, szybciej się zużywać oraz być bardziej podatne na powstawanie ubytków. A kiedy masz uśmiech, który kochasz, nie pozostaje Ci nic innego jak tylko się nim pochwalić.

JAK WYGLĄDA LECZENIE ZA POMOCĄ NAKŁADEK CLEAR CORRECT?


• KONSULTACJA I PLAN LECZENIA

Na podstawie przeprowadzonego badania, analizy zdjęć rentgenowskich ( pantomograficznego i cefalometrycznego), scanu wewnątrzustnego i zakwalifikowaniu do leczenia za pomocą Clear Correct przygotowywany jest indywidualny plan leczenia. Dzięki technologii komputerowej możliwa jest wizualizacja 3D jak Twój uśmiech będzie wyglądał w przyszłości. Lekarz ortodonta dokładnie określa plan, czas leczenia, częstotliwość wymiany nakładek oraz koszt.


• KORYGOWANIE WADY ZA POMOCĄ ZESTAWU NAKŁADEK

Czas leczenia ortodontycznego za pomocą nakładek Clear Correct uzależniony jest od stopnia skomplikowania i nasilenia wady zgryzu. Przeciętny czas terapii potrafi być o połowę krótszy w stosunku do tradycyjnego leczenia aparatami stałymi. W celu uzyskania oczekiwanych wyników nakładki powinny być noszone około 22 godzin dziennie i zdejmowane jedynie podczas przyjmowania posiłków i do higieny jamy ustnej. Nakładki wywierają celowany nacisk na zęby, stopniowo przesuwając je w odpowiednim kierunku. Są gładkie i idealnie dopasowanie , nie powodują podrażnienia warg i policzków, brak jest jakichkolwiek ograniczeń dietetycznych. Nakładki wymieniane są na nowe z częstotliwością co 2 tygodnie.


• RETENCJA

Po osiągnięciu końcowego rezultatu kluczowym etapem jest stabilizacja zębów w nowej pozycji. W tym celu przygotowywane są nakładki retencyjne ( tzw. retainer) noszone zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Długość okresu retencji zależy od tego jak duża była skala zmian oraz jak długo trwało leczenie.

Średni czas leczenia ortodontycznego u osób dorosłych wynosi około 24-36 miesięcy, natomiast u dzieci, w zależności od wady ortodontycznej i rodzaju zastosowanego aparatu,  czas leczenia jest o wiele krótszy i trwa ok. 6-12 miesięcy.


Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż zamontowany aparat ortodontyczny w wielu przypadkach utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej stąd , w trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo, a także chęć pomocy w utrzymaniu zdrowych zębów, wyposażamy Państwa w zestaw akcesoriów do higieny oraz przeprowadzamy jej instruktaż. W trakcie leczenia ortodontycznego rekomendujemy  wykonywanie profesjonalnych zabiegów higienicznych (piaskowanie i skaling) z częstotliwością raz na 3-6 miesięcy oraz przegląd stomatologiczny raz na 6 miesięcy.